Serdecznie witamy na stronie internetowej Sołectwa Kaliska. 
To tutaj, dowiesz się o wszystkich ważnych wydarzeniach i uroczystościach.

Vsmart Extensions

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

 Kaliska. Świetna zabawa na festynie rodzinnym

Trzeciego sierpnia 2013 roku w sołectwie Kaliska odbył się festyn rodzinny.  Wszyscy uczestnicy bawili się wspaniale, a miłą atmosferę dopełniała słoneczna pogoda.

Była to pierwsza tak duża impreza „pod chmurką” w Kaliskach. Zgromadziła spory tłum przed placem zabaw w sołectwie. Uczestników przyciągnęła masa atrakcji.  Gwoździem programu był niewątpliwie konkurs na najsmaczniejszą potrawę kuchni kaszubskiej. Doskonałe gospodynie – mieszkanki Kalisk, przygotowały dziesięć konkursowych pyszności, między innymi sałatkę śledziową, rybę po grecku, zupę rybną i grzybową, a także słodką leguminę czy drożdżówkę. Jurorami konkursu byli sołtysi  wiosek z gminy Kartuzy, a także Burmistrz Kartuz, Mirosława Lehmann oraz proboszcz kartuskiej parafii pw. św. Kazimierz, ks. Ryszard Różycki. Potrawy zostały podzielone na trzy kategorie: zupy, dania na zimno, desery. Jakie danie zwyciężyło? Wyniki zaskoczyły wszystkich. Komisja ogłosiła, iż wszystkie potrawy zajęły pierwsze miejsca, gdyż były równie doskonałe.

Kolejna festynową atrakcją był turniej gry w kaszubską Baśkę. W tej rywalizacji zwyciężyła Ewa Lejkowska, jedyna kobieta biorąca w niej udział. Jednocześnie na scenie głównej odbywały się liczne konkursy dla najmłodszych. Dla dzieci była to niesłychana frajda, czekały na nie atrakcyjne upominki. Zaraz potem na scenie pojawiła się Weronika Landowska, która zaprezentowała własne aranżacje do znanych polskich piosenek. Przyszedł też czas na gwiazdę wieczoru. Specjalnie dla biesiadników wystąpili muzycy ze znanego telewizyjnego programu Must Be The Music – Propabanda. Ich energetyczna muzyka bałkańsko-cygańsko-słowiańska wprowadziła wszystkich w niezwykły klimat. Po koncercie rozpoczęła się wspólna zabawa przy DJ-u do późnych godzin wieczornych.

Festyn w Kaliskach był bardzo udany, z pewnością miłe wspomnienia na długo pozostaną w sercach wszystkich uczestników. Organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Kaliska wraz z mieszkańcami wsi. Zadanie było realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

 

Weronika Byczkowska

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka po raz pierwszy!

1 czerwca 2013 roku w sołectwie Kaliska odbył się festyn z okazji święta wszystkich dzieci.  Była to pierwsza tego typu impreza, która miała miejsce na nowopowstałym placu zabaw.

Organizatorami festynu był sołtys Kalisk – Marek Landowski oraz Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Kaliska. Całość rozpoczęła się w słoneczne, sobotnie popołudnie, nieco po godzinie piętnastej. Odbyło się uroczyste powitanie wszystkich zebranych, a przede wszystkim dzieci. Zaraz potem rozpoczęła się wspaniała zabawa. 

Wodzireje przygotowali dla najmłodszych mnóstwo konkursów. Pierwszy z nich nosił nazwę „piłka parzy”. W międzyczasie odbywało się także malowanie buziek dzieciom. Do zabawy włączył się gość specjalny imprezy – burmistrz gminy Kartuzy, Mirosława Lehman, która zaszczyciła mieszkańców Kalisk swoją obecnością. Poprosiła ona dzieci o zaśpiewanie ulubionej piosenki. Cała grupka chętnych, muzykalnych maluchów za piękny śpiew otrzymała w nagrodę maskotki.

Ledwo kończyła się jedna zabawa, to już czekały kolejne. W końcu przyszedł czas na pojawienie się największej niespodzianki – clowna. Wkroczył on na plac zabaw w kolorowym stroju i z szerokim uśmiechem, którym zarażał każdego uczestnika zabawy. Rozdawał wszystkim pyszne lody, soczki, zapraszał do wspólnych tańców. Nie mogło w tym momencie zabraknąć znanej piosenki „Jedzie pociąg z daleka”.  Odbyła się też sesja fotograficzna clowna z milusińskimi i ich rodzicami.

Pojawił się też szereg konkurencji, w które zaangażowane były nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Emocji było co niemiara. W międzyczasie festyn uświetniała grą, śpiewem i recytowaniem poezji Weronika Landowska. Wieczorem wszyscy uczestnicy mogli skosztować kiełbasek z grilla. Podsumowując, spotkanie należało do bardzo udanych. Z pewnością najszczęśliwsze były dzieci. Było to dla nich popołudnie pełne wrażeń. Pogoda również dopisała.

Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji imprezy, zasponsorowanie nagród i poczęstunków należą się Państwu Kaszuba, Mamzer, Sędłak, Ropela oraz Szwichtemberg.

 

 

Weronika Byczkowska

 

 

 

 
DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO 2012

 

Pierwsza lokata dla wieńca z Kalisk

Drugiego września 2012 roku w samym centrum Kartuz miały miejsce Dożynki Powiatu Kartuskiego. W tyk roku gospodarzem imprezy, oprócz starostwa, była też gmina Kartuzy. Tradycyjnie, rolnicy dziękując za udane plony, przygotowywali dożynkowe wieńce. Te najpiękniejsze spośród ośmiu gmin naszego powiatu dumnie prezentowały się na kartuskim rynku.

Przygotowania do święta w Kaliskach rozpoczęły się 10 sierpnia. Od tego dnia mieszkańcy naszego sołectwa spotykali się, aby wspólnie pracować nad tegorocznym wieńcem dożynkowym, który miał reprezentować całą gminę Kartuzy. Intensywne starania trwały aż do soboty, przedednia dożynek, tak, że  w decydującym momencie, dzieło było w pełni gotowe.

I tak w niedzielne popołudnie wóz zaprzęgnięty w konie, a na nim wieniec, wraz z towarzyszącą mu Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Łapalic, wjechał na rynek przed kościół pod wezwaniem świętego Kazimierza w Kartuzach. Akcent ten wywarł ogromne wrażenie na zgromadzonych na rynku ludziach, którzy przywitali sołectwo oklaskami.

O godzinie 13.30 rozpoczęła się msza święta, koncelebrowana przez kapłanów z powiatu kartuskiego pod przewodnictwem proboszcza ks. Ryszadra Różyckiego. Po uroczystościach religijnych, miało miejsce powitanie gości przez Starostę kartuskiego – Janinę Kwiecień oraz burmistrza Kartuz – Mirosławę Lehman. Przyszedł czas na część artystyczną niedzielnego popołudnia. Wystąpił między innymi: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby”, Koła Gospodyń z Paczewa i Mściszewic, zespół „Tropico”, „Zibi & Kris” oraz gwiazda wieczoru – „Zayazd”. Rozstrzygnięto konkursy „Piękna Wieś” i  „Trafiony Plon” na szczeblu powiatowym. W międzyczasie odbyły się też liczne konkursy dla wójtów, burmistrzów i przedstawicieli rad gminnych.

Jednakże najbardziej oczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników konkursów na najpiękniejszy wieniec oraz kołacz dożynkowy. Zaznaczyć trzeba, że wyniki konkursu miały charakter szczególny, bowiem wybrano dwa zwycięskie wieńce z czego jeden weźmie udział w  dożynkach wojewódzkich w Lubaniu, a drugi  uda się do Spały, aby rywalizować z najlepszymi wieńcami w kraju. Stało się tak, ponieważ zarówno dożynki wojewódzkie, jak i prezydenckie wypadają w tym roku tego samego dnia – 16 września. Toteż decyzją jury, wieniec, który będzie reprezentował powiat kartuski w Lubaniu, pochodzi z sołectwa Rąb, gminy Przodkowo. Z kolei dzieło mieszkańców Kalisk, zdobywając nagrodę Grand Prix w powiecie kartuskim, wraz z przedstawicielstwem uda się w podróż do Spały, gdzie rokrocznie odbywają się dożynki ogólnopolskie z udziałem samego prezydenta Polski. Jest to niebywałe wydarzenie, niepowtarzalne dla mieszkańców sołectwa Kaliska.

Dożynki prezydenckie w Spale to już mocno zakorzeniona tradycja. Zostały pierwszy raz zorganizowane w tej miejscowości w 1929 roku. Tam pod okiem komisji zostanie wyłoniony najpiękniejszy wieniec  w Polsce. Otrzyma on nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Trzymajmy kciuki za naszych!

 


Weronika Byczkowska